fbpx

Ми піклуємося про вашу цифрову безпеку

Ми хочемо використати файли cookie, щоб покращити ваш досвід користування сайтом і допомоги дітям. Проте ми зробимо це виключно з вашого дозволу.

Більше про дані, які ми використовуємо, ви можете дізнатися у нашій Політиці приватності. Ви завжди можете змінити налаштування конфіденційності у вашому браузері.

Я погоджуюся
Закрити

Твої 50 гривень допоможуть дитині одужати

Допомогти
4 Червня 2021

Як отримати сильні знеболювальні

Боляче – означає боляче. Жодної хвилини жодна хвора людина не має терпіти біль. Саме тому знеболювання – одне із найважливіших питань в паліативному догляді. Пацієнти мають право отримувати сильні знеболювальні та заспокійливі медикаменти, в тому числі – безоплатно. І ми підготували поради, які допоможуть їх отримати.

 

• Сімейний лікар, педіатр або терапевт зобов’язаний виписати знеболювальний препарат паліативному хворому, якщо той страждає від болю. Сімейний лікар не може відмовити у виписуванні опіоїдних знеболювальних, тому що паліативна допомога входить до його обов’язків. Це передбачено Наказом МОЗ України №504. Тому важливо повідомити лікаря, що в родині є паліативний хворий.

 

• Немає обмежень у дозуванні сильних знеболювальних. Доза повинна повністю втамувати біль. Відповідно до цього розраховують добову потребу в ліках. Важливо запитати у лікаря, скільки діє одна доза знеболювального, і з’ясувати, на скільки годин на добу вистачить виписаних ліків. Наприклад, якщо одна доза препарату діє 4 години, а на добу призначені 3 дози, то якісного знеболення вистачить лише на пів доби.

 

• Знеболювального має бути з запасом. Паліативний пацієнт має право отримати рецепт на потрібну кількість препарату в розмірі добової дози на 15 днів. Це передбачено Наказом МОЗ України №360.

 

• Важливо підібрати найкомфортнішу форму знеболювального: пігулки, ін’єкції, краплі, свічки, сиропи або пластирі тривалої дії. Побічні дії – не причина скасовувати вживання препарату. Варто підбирати ліки та методи, що коригують їх.

 

• Коли пацієнта виписують з лікарні, лікуючий лікар зобов’язаний видати знеболювальне або рецепт на нього. Адже ліки можуть знадобитися дорогою додому або до того, як пацієнт звернеться до свого сімейного лікаря. Рецепт може бути електронним.

 

• Рецепти на пільгові (безоплатні чи з доплатою) ліки виписують лікарі медичних установ незалежно від форм власності. Хто може отримати знеболювальні безкоштовно або з доплатою під час амбулаторного лікування, можна з’ясувати в Постанові Кабінету Міністрів України №1303.

 

• Знеболювальний препарат можна отримати в лікарні або за рецептом в аптеці. Не всі аптечні заклади відпускають сильні знеболювальні. Перелік аптек, що мають такий дозвіл, є на сайті StopБіль. Перш ніж їхати до аптеки, варто зателефонувати та впевнитися, що аптека може відпустити виписані ліки.

 

• Пацієнти не зобов’язані здавати порожні блістери від знеболювальних препаратів, упакування від пластирів та порожні ампули, згідно з Наказом МОЗ України № 494.

 

Більше про права і правила, які допоможуть отримати знеболювальні препарати, у нашій пам’ятці.

Поділіться цим дописом з іншими, адже перевірена інформація допомагає опанувати навіть найскладнішу ситуацію.

Читайте також

Новини / 8 Квітня 2021

У пошуках другої думки

Детальніше
Новини / 26 Листопада 2019

Як захиститися від шахраїв, збираючи на лікування. Досвід сімей

Детальніше
Новини / 8 Серпня 2019

Онкоспільноти у Facebook

Детальніше
ВСІ НОВИНИ