fbpx

Ми піклуємося про вашу цифрову безпеку

Ми хочемо використати файли cookie, щоб покращити ваш досвід користування сайтом і допомоги дітям. Проте ми зробимо це виключно з вашого дозволу.

Більше про дані, які ми використовуємо, ви можете дізнатися у нашій Політиці приватності. Ви завжди можете змінити налаштування конфіденційності у вашому браузері.

Я погоджуюся
Закрити
7 Листопада 2023

Відкритий лист щодо державного фінансування трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин

Відкритий лист

щодо державного фінансування трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин

 

Кабінету Міністрів України

Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування

Міністерству охорони здоровʼя України

Українському центру трансплант-координації

Національній службі здоровʼя України

 

Благодійний фонд «Таблеточки» та усі, хто підтримує цей лист, звертаються до профільних органів влади з закликом звернути увагу на ситуацію з державним фінансуванням трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин (трансплантацій кісткового мозку, ТГСК) в Україні.

5 вересня 2018 року Постановою Кабінету Міністрів України № 707 (зі змінами) за пропозицією Міністерства охорони здоровʼя України запроваджено пілотний проєкт щодо зміни механізму фінансування трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів на 2018-2023 роки.

Розвиток трансплантації став одним із пріоритетних напрямків охорони здоровʼя. МОЗ отримало можливість оплачувати центрам трансплантації послуги з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів за прямими договорами та за гідними (на момент запуску проєкту) тарифами.

В результаті пацієнти перестали чекати у чергах на лікування за кордоном, а гроші, які раніше роками витрачались на лікування в іноземних клініках, почали інвестувати в розвиток української медицини. Кількість трансплантацій в Україні зросла в чотири рази, сягнувши понад 300 трансплантацій у 2021 році та вже майже стільки ж за 9 місяців 2023 року. Доступ українців до цього методу терапії значно покращився.

ТГСК — один з видів трансплантацій, що отримав суттєвий розвиток в рамках пілотного проєкту. Завдяки плідній співпраці НДСЛ «Охматдит» та Українського реєстру донорів кісткового мозку стала можливою трансплантація кісткового мозку від неродинного донора — процедура, яка раніше була доступна лише за кордоном та на яку щорічно витрачались сотні мільйонів гривень з державного бюджету та грошей небайдужих українців. Пілотний проєкт створив передумови для запуску неродинних ТКМ дорослим пацієнтам у Черкаському обласному онкологічному диспансері (зараз — Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги ЧОР) та Київському центрі трансплантації кісткового мозку, ауто-ТКМ дітям у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі. 

Проте, з наступного року дія пілотного проєкту має бути припинена, а натомість повинен запрацювати новий механізм фінансування медичних послуг з проведення трансплантацій.

19 вересня Національна служба здоров’я України створила робочу групу експертів з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за напрямом «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин». 

На початку листопада 2023 року за результатами роботи експертів робочої групи за цим напрямом стало очевидним, що низка питань та процесів потребують додаткового опрацювання, зокрема:

  • умови та механізм закупівлі послуг донорського етапу (у визначенні Постанови КМУ від 5 вересня 2018 р. № 707), коли йдеться про неродинного українського або іноземного донора,
  • оплата інноваційних медичних технологій (імунотерапії, таргетної терапії) при ТГСК,
  • узгодження тарифу з собівартістю обсягу послуг, передбачених специфікацією, тощо.

Якісне опрацювання цих питань потребує часу, а його наразі недостатньо, щоб запустити пакет медичних гарантій за напрямом «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин» з 1 січня 2024 року. 

Ігнорування цих питань призведе до суттєвого скорочення обсягів послуг у порівнянні із послугами, що надавалися в рамках пілотного проєкту, та фактично унеможливить проведення ТГСК від неродинного донора в Україні і значно ускладнить проведення алогеннних ТГСК навіть від родинних донорів. 

Звертаємо вашу увагу на те, що за поточних умов ані БФ «Таблеточки», ані інші благодійні фонди, що опікуються пацієнтами, які потребують ТГСК, не мають фінансових можливостей забезпечити такий рівень лікування, який був доступний протягом останніх пʼяти років завдяки пілотному проєкту з трансплантації.

Тому ми просимо:

  • Продовжити дію пілотного проєкту з трансплантації на 2024 рік шляхом внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 707, Закону України «Про державні  фінансові  гарантії  медичного  обслуговування населення» та передбачити відповідне фінансування у державному бюджеті на 2024 рік.
  • Продовжити роботу групи експертів з питань розробки специфікацій та умов закупівлі медичних послуг при Національній службі здоровʼя України за напрямом «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин» для:
  • розробки специфікації та умов пошуку неродинного донора, отримання донорського матеріалу,
  • розробки та узгодження дієвого механізму фінансування процесу пошуку  неродинного донора та отримання донорського матеріалу,
  • узгодження економічно обґрунтованого тарифу, що покриває обсяг медичних послуг, передбачених специфікацією, та виділення відповідного фінансування у державному бюджеті на 2025 рік.

Сподіваємось на оперативне реагування на наш відкритий лист і спільну роботу для забезпечення доступності та розвитку ТГСК в Україні, яка стала надією для сотень українських сімей, які борються з важкими хворобами.

 

З повагою — виконавчий директор благодійного фонду «Таблеточки» Вʼячеслав Биков.

Читайте також

Новини / 24 Жовтня 2023

Smile з Таблеточками: Піклуємось про найхоробріших

Детальніше
Новини / 21 Серпня 2023

Великий збір на аналізи для пацієнтів «Охматдиту» завершено

Детальніше
Новини / 9 Червня 2023

780 нових супердрузів дітей, які борються з раком

Детальніше
ВСІ НОВИНИ